Öğrenim Kredisi Borç Sorgulama ve Ödeme Planı

Öğrenim Kredisi Borç Sorgulama ve Ödeme Planı
Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Planınızı, kredi borcunuzu ve yaptığınız geri ödemeleri inceleyebilirsiniz.


KREDİ BORCU VE ÖDEME PLANI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrenim hayatını bitirmiş ve kyk ödemelerini henüz düzenli bir işe başlayamadığı için ertelemek yada gecikmiş borcunu yapılandırmak isteyen öğrenciler için ödeme planlaması yapılıp sistematik borçlarını taksitle ödeme imkanı sunulmuştur.

KYK yapılandırma ve ertelemelerin yapılabilmesi için başvurular sırasında Emekli Sandığı, SSK, Bağkur ya da sosyal güvenlik kurumu yerine geçen herhangi bir yerle bağlantı bulunması gerekiyor. Kısacası sigorta girişi yapılarak çalışmaya başlamamış olunması erteleme için öncelikli kural. Bu şartın sağlanması durumunda e-Devlet üzerinden başvurarak erteleme talebinde bulunabilir ve 1 yıl süreyle bu hakka sahip olabilirsiniz.

Kredi kullanmış olan erkek öğrencilerin askerlik dönemleriyle ödemelerinin denk gelmemesi durumunda da erteleme talepleri onaylanıyor. Askerlik şubelerinden alınan belge ile birlikte Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü üzerinden erteleme işlemleri kısa süre içerisinde gerçekleşmekte.

KYK ödemeleri hangi şartlarda nasıl ödenir?

-Borçlu olan kişiler taksit tutarını, her dönemin son ayındaki son iş gününde, mesai saati bitene kadar ödemek durumunda. Eğer bu süreyi geçerse borç ödenmemiş sayılır ve gerekli faizlendirme işlemi uygulanır.

-Ödeme günü, hesaptan direkt kesilmesi gibi durumlar dışında, bankadan kesilen dekontun üzerinde yazan tarih ve saat olarak kabul edilir.

-Herhangi bir yanlış durumda ödemelerin günü ve saatini kanıtlama yükümlülüğü ödemeyi yapan borçlu tarafın yükümlülüğünde yer alır.

Borcu olup taksitlerin gecikmesi durumunda ilk başta ilk taksit, sonrasında devam ediyorsa 1 yıllık süreç, ardından da borcun tamamının hemen ödenmesi beklenir.