KYK Yurt Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

KYK Yurt Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?
KYK Yurt Başvurularında dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

KYK bünyesindeki yurtlarda kalmak için başvuru yapacak öğrencilerin, mağduriyet yaşamamaları için başvuru öncesinde e-devlet üzerinden öğrenim bilgilerini mutlaka kontrol etmeleri gerekiyor. Yanlış ya da hatalı olan bilgilerin düzeltilmesinin öğrencinin sorumluluğunda olması dolayısıyla söz konusu öğrencilerin bilgilerini öğrenim görecekleri üniversitenin Öğrenci İşleri Bürolarından düzelttirmeleri gerekiyor. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yurt başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak.

Başvurular e-devlet üzerinden alınacağı için e-devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekiyor.

Öğrenciler yurtlara başvuru tarihi ve başvuruların sonuçlanmasıyla ilgili her tür bilgiye Kurumun resmi internet adresinden (yurtkur.gsb.gov.tr) ulaşabilecek


Bilgilerin Doğruluğu Kontrol Edilecek

11 devlet kurumundan, öğrencilerin verdiği daha çok ekonomiye dayalı bilgilerini doğrulatma için tekrar kontrol ediliyor. Gerçek ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaşmak için formda girilen bilgilerin teyidi zaruri görülüyor.Bu sebepten formu dolduran öğrencilerin doğru bilgilere yer vermeleri önem arzetmektedir.

Doğru telefon numarası önemli

Kayıt döneminde, hem internet adresinden hak kazanan öğrenciler yayınlanacak hem de cep telefonlarına SMS olarak hak kazandıkları iletilecek. ulaşılabilir ve doğru bir telefon numarası verilmesi çok önemli. Yedek sırası gelen öğrencilerde yine SMS ile bilgilendirilecekler.. Fakat öğrencilerin de mutlaka takip etmeleri lazım. Haftada en azından iki kere yedek listesini güncellenmektedir. Bu konuda öğrencilerin zamanında haberdar olup zamanında kayıtlarını yaptırmaları için resmi web sitesini sık sık kontrol etmeleri istenmektedir.

Başvuru sonucunda sıralmalar da yine web sitesi üzerinden yayınlanacaktır.


KYK Yurt Başvuru İşlemleri İçin Tıklayınız

KYK ana sayfası için tıklayınız