İlk Defa Yurtta Kalacak Öğrenciler İçin İhtiyaç Listesi

İlk Defa Yurtta Kalacak Öğrenciler İçin İhtiyaç ListesiKYK yurt başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler eğitim için yola çıkmaya hazırlanıyor.

Üniversiteyi kazanıp evinden uzakta öğrenimi tamamlamak için yola çıkacak öğrenciler hafiften panik havası esmeye başlıyor.Acaba neleri almalıyım,valizimde neler olmalı gibi sorular havada uçuşuyor.İşte yeni bir hayata atılmaya hazırlanan üniversite öğrencisi arkadaşlarımıza lazım olabilecek tam teşekküllü bir ihtiyaç listesi derledik.

Listeye geçmeden önce şunu hatırlatmada fayda var.Gideceğiniz yer nihayetinden bir yurt ve kısıtlı alanınız olacak dolayısıyla ihtiyaç fazlası eşya götürmeniz size fayda sağlamaktan ziyade yük haline gelecektir.Hele birde tatillerde yola düşünce çekilmez eziyete dönüşebiliyor.Az ve öz eşya ile gitmeniz öenmle tavsiye olunur.

*Bazı yurtlar nevresim takımını öğrenci için tahsis ederken bazısı bu hizmeti sunmamaktadır.Bu yüzden kalacağınız yurdu arayıp bu konuda bilgi alınız.Eğer nevresim sizin için temin edilecekse valizinizde yer işgal etmenize hacet yok.

*gideceğiniz memleketin hava durumunu göz önüne alarak mesela kışı çetin mi geçiyor ona göre kalın kıyafetler tercihinizi belirleyebilirsiniz.askılarını almayı unutmayınız.

*Kişisel bakımınızda lazım olacak banyo havlusu ve birkaç küçük el havlusu alabilirsiniz.Bornoz sizi rahat ettirmek yerine zor kuruması ve çok yer kaplaması açısından faydasız hale gelebilir.

*Kişisel bakım ürünleriniz: diş fırçası ve macunu tırnak makası, törpü, saç bakım ürünleriniz, cilt bakım ürünleriniz, makyaj malzemeleriniz vb.
esasen en yakın markette bulabileceğiniz sabun şampuan gibi ürünleri gerekmedikçe yanınızda taşımak size sadece yük olur.Bunu dikkate alarak kişisel bakım çantanızı belirleyiniz.

*dolabınızı masanızı yada ürünleri unutmamamnızı tavsiye ederiz.
elinizi sık sık temizleyeceğiniz ıslak mendil,dezenfektan , mikrofiber bez vb

*elektronik aletler, şarj aletleri,kulaklık,hafıza kartı,bellek kartı çok lazım olacaklar arasındadır.

liste halinde sıralarsak size en çok lazım olacak malzemeler şunlar olabilir.

Yurt İhtiyaç Listesi

Mevsime göre ayarlanmış kıyafetleriniz: pantolon, kazak, tişört, çoraplar, iç çamaşırı vs.

İhtiyaca göre nevresim, yastık kılıfı, çarşaf

Büyük vücut havlusu, el ve saç havlusu

Şampuan /Saç kremi/Duş jeli

Saç/Cilt bakım ürünleri

Tuvalet kağıdı/ Havlu kağıt

Tuvalet terliği ve oda terliği

Diş Fırçası / Diş Macunu

Tırnak Makası / Törpü

Islak Mendil

Elbise Askısı,dolap kilidi

İğne-İplik, makas

Laptop, şarj aletleri, kulaklık, üçlü priz

Flash bellek / Hafıza kağıdı

Su ısıtıcısı

Ütü

Saç kurutma makinası, saç düzleştirici/maşa

Tıraş makinesi

Okul araç gereçleri, kırtasiye malzemeleri

Kupa, su bardağı

İsteğe göre tabak, bardak, çatal, kaşık

Ayna
*